Ujęcia wody
- ujęcie wody podziemnej "LIS" czwartorzędowe infiltracyjne 42 studnie głębinowe
- ujęcie wody podziemnej jurajskie Fabryczna 1 studnia głębinowa
- ujęcie wody podziemnej jurajskie Poznańska 1 studnia głębinowa
- ujęcie wody podziemnej jurajskie Warszawska 1 studnia głębinowa
- ujęcie wody podziemnej jurajskie Szeroka 1 studnia głębinowa, czwartorzędowe 1 studnia głębinowa
Mieszkańcy Kalisza zaopatrywani są w wodę pochodzącą ze źródeł głębinowych. Uzdatnianie odbywa się w czterech stacjach uzdatniania, zlokalizowanych w różnych częściach miasta.
Charakterystyka wód głębinowych na terenie miasta Kalisza
Wody głębinowe czwartorzędowe
Wody czwartorzędowe charakteryzują się niską mineralizacją, średnią twardością, podwyższoną zawartością związków żelaza i manganu. Odczyn wody jest obojętny lub lekko zasadowy.
Wody głębinowe jurajskie
Wody tego poziomu należą do wód średnio-twardych, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym, zapachu naturalnym są średnio zmineralizowane, często zawierają ponadnormatywne ilości związków żelaza i manganu.
Woda tak jak pożywienie powinna nam dostarczać cennych składników odżywczych. Picie wody wpływa korzystnie na nasz organizm i dostarcza mu niezbędnych mikro- i makroelementów, a także wspomaga przemianę materii. Nasza woda należy do wód o niskiej i średniej mineralizacji. Dzięki dobrym ujęciom głębinowym ( pokłady jury i czwartorzędu) uzdatnianie wody przebiega w sposób naturalny bez użycia substancji chemicznych. Nasza woda oczyszczana jest tylko z nadmiernej ilości związków żelaza i manganu oraz poddawana dezynfekcji promieniami UV. Dzięki temu, że nie stosujemy związków chemicznych zawierających chlor woda jest pozbawiona przykrego zapachu i smaku. W celu utrzymania bakteriologicznego bezpieczeństwa w sieci wodociągowej prowadzimy okresową dezynfekcję wody podchlorynem sodu.
Na jakie makroelementy i mikroelementy należy zwrócić uwagę?:
Makroelementy w naszej wodzie
wapń, magnez, potas, fosfor i sód to główne budulce naszego organizmu. Wypicie jednego litra wody zapewnia średnio 12 % dobowego zapotrzebowania naszego organizmu na wapń.
Mikroelementy: fluor, miedź, cynk
Nad pełną kontrolą jakości wody czuwa akredytowane laboratorium. Woda musi spełniać wymagania jakościowe w zakresie bakteriologicznym i fizyko-chemicznym podanym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi ( Dz. U. 2017 , poz 2294 ). Rozporządzenia zgodne są z Dyrektywą Unijną nr 98/83/EC z dnia 3 listopada 1998 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.