Znajdujesz się na stronie: Aktualności

Aktualności

Bądź ECO na cmentarzu

 

Świadome myślenie i działanie proekologiczne, segregacja śmieci, utylizacja odpadów nie dotyczą tylko naszego gospodarstwa domowego. Czy wiemy i pamiętamy o ekologii na cmentarzach, które wymagają porządku i szczególnego uszanowania? Aby uświadomić kaliszanom potrzebę segregowania odpadów w nekropoliach - Wodociągi Kaliskie zajmujące się z ramienia Miasta Kalisz wywozem odpadów z Cmentarza Komunalnego i Wojskowego - rozpoczynają właśnie akcję, która ma to uświadomić. "Czas jest ku temu idealny bo zbliża się Święto Zmarłych i wszyscy tłumnie ruszymy sprzątać groby zmarłych" - mówi Dariusz Witoń - Dyrektor ds. Organizacyjno – Prawnych Kaliskich Wodociągów. 

segreguj śmieci na cmentarzu
segreguj śmieci na cmentarzu

Nadeszła jesień, wielkimi krokami zbliża się 1 listopada i jak co roku tłumnie będziemy odwiedzać groby bliskich. Rozpoczniemy od przygotowań do Dnia Wszystkich Świętych - sprzątania i czyszczenia grobów, porządkowania terenu wokół, grabienia liści, wyrzucania zniszczonych zniczy, sztucznych kwiatów, plastikowych wazonów. Ważne, by podczas tych przygotowaniach nie zapomnieć o uszanowaniu miejsca, jakim jest nekropolia a także środowisko. Nawet na cmentarzu, a może zwłaszcza tutaj - zadbajmy o ekologię. 

Co roku, szczególnie w październiku i listopadzie kupujemy tysiące zniczy, roślin, ozdób. Szklane czy też plastikowe znicze zamieniają się później w tony odpadów, które trafiają do kontenerów na śmieci. Warto wiedzieć gdzie i jakie rodzaje odpadów powinniśmy wrzucać.

Dlatego Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Kaliszu rusza ze specjalną akcją uświadamiająca dla wszystkich użytkowników cmentarzy. Przed wejściami do nekropolii w Kaliszu pojawią się dedykowane plakaty i instrukcje, które objaśnią nam jak obchodzić się ze śmieciami, które pozostaną po porządkowaniu grobów. Powstał także spot instruktażowy wideo. Każdy pojemnik na śmieci został oznaczony naklejką ze ściągą, co należy wrzucać do danego kosza.

Akcja będzie odbywała się codziennie w dniach od 23 do 31 października 2021r. na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Poznańskiej oraz na Cmentarzu Wojskowym na Majkowie. Do udziału w akcji zaproszeni zostali kaliscy harcerze oraz - dzięki uprzejmości Wydziału Edukacji - uczniowie pięciu kaliskich szkół. W związku z tym w całym przedsięwzięciu weźmie udział około 120 młodych ludzi, którzy będą instruować mieszkańców gdzie i jakiego rodzaju śmieci wyrzucać.

Do zielonych, plastikowych kontenerów wrzucamy zatem wszelkiego rodzaju szkło: znicze szklane, wazony, słoiki i butelki oraz cokolwiek jeszcze szklanego będziemy chcieli wyrzucić. 

 

Kontener w kolorze żółtym to oczywiście pojemnik na wszelkiego rodzaju odpady plastikowe, czyli wkłady do zniczy, wszelkiego rodzaju elementy plastikowe zniczy,  opakowania foliowe, rękawiczki, siatki w których przynosimy znicze.  

 

 

Gdzie powinniśmy wyrzucić rośliny, liście, gałęzie, wieńce składające się z elementów roślinnych i plastikowych oraz wszelkie inne śmieci, których skład trudno na oko określić? Wszystko to wrzucamy do największych, metalowych kontenerów, które zostały oznaczone szarymi naklejkami z wymienionymi głównymi rodzajami odpadów. 

 

Organizatorzy akcji liczą, że odpowiednia segregacja odpadów na cmentarzach spowoduje, że będzie na nich panował porządek, bo ludzie - w momencie wyrzucania danego odpadu podejmą decyzję, do jakiego pojemnika go włożą. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji odpowiedzialne za wywóz odpadów będzie mogło sprawniej je usunąć. Pamiętajmy, że właśnie w październiku i listopadzie następuje kumulacja wszelkiego rodzaju odpadów.

By zadbać o ekologią, warto też zachować umiar. Nie kupujmy nadmiernej liczby zniczy i ozdób, które powiększą dodatkowo pulę odpadów. Zamiast tradycyjnych zniczy, które szybko się wypalają, warto kupić znicz na baterię, który będzie świecił dłużej. Jeżeli jednak wolimy tradycyjne lampki, warto kupić solidny znicz, który będzie odporny na warunki atmosferyczne i tylko uzupełniać woskowe wkłady. Kwiaty z tworzyw sztucznych warto zamienić na naturalne, które ulegną biodegradacji. 

tekst calisia.pl

Przedsiębiorstwo Wodociągów
i Kanalizacji Spółka z o.o. z siedzibą w Kaliszu

ul. Nowy Świat 2a
62-800 Kalisz
tel. (62) 760-80-00
sekretariat@wodociagi-kalisz.pl

Copyright by Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Kaliszu 2021 | Zaloguj
123movies